22 MarzecŚwiatowy Dzień Wody World Water Day

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody (z ang. World Water Day), który został ustanowiony w 1992 roku podczas konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Rio de Janeiro, dotyczącej Środowiska i Rozwoju. Ideą obchodów jest uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną. Corocznie Dzień Wody obchodzony jest pod innym hasłem. W 2010 roku hasłem przewodnim jest Clean Water for a Healthy World czyli Czysta Woda dla Zdrowego Świata. W związku ze świętem wody, w Sztokholmie corocznie wręcza się nagrody w uznaniu za wysiłek na rzecz uświadomienia ludziom skarbu, jakim jest woda i poszukiwania nowych, skutecznych metod jej uzdatniania.
Według ekspertów, już dziś około miliarda ludzi na Ziemi może być dotkniętych niedoborem wody - to trzy razy więcej niż tych, którzy mogli by odczuć skutki ocieplenia klimatu. W dniu 22 marca organizacja UNESCO, mająca swoją siedzibę w Paryżu, przypomina jak duży wpływ na zasoby wody słodkiej mają zmiany klimatyczne. Wskutek ocieplenia od wielu lat błyskawicznie topnieją lodowce. Innym niebezpieczeństwem, związanym z ociepleniem jest zasolenie wód podskórnych. W konsekwencji niedoboru wody na świecie codziennie umiera 6 tysięcy ludzi, w tym większość stanowią dzieci. W ciągu następnych 20 lat nie przewiduje się poprawy sytuacji i wodny kryzys będzie się pogłębiał.
Na całym świecie wody powierzchniowe takie jak jeziora i rzeki, zapewniają zdecydowaną większość całkowitej ilości pobieranej wody słodkiej i stanowią główne źródło wody dla potrzeb przemysłu, produkcji energii i rolnictwa. Ekolodzy z międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF (dawniej World Wildlife Fund) alarmują - obecnie większość rzek na świecie nie płynie już swoim naturalnym, niezmienionym korytem lecz zostały przegrodzone zaporami oraz tamami. Według prognoz WWF, podobny los spotka w ciągu następnych 15 lat aż jedną czwartą nie uregulowanych rzek na świecie.
Polska należy do krajów o stosunkowo małych zasobach wodnych. Na jednego mieszkańca przypada średnio ok. 1580 m3/rok. Dla porównania zasoby wodne, przypadające na jednego mieszkańca Europy to 4560m3/rok. Deficyt wody w naszym kraju wynika jednak nie z braku wody w ogóle, lecz raczej z braku wody w odpowiednim miejscu i czasie oraz odpowiedniej jakości. Niedobory wynikają często z nieprzemyślanej działalności człowieka - wadliwie wykonane melioracje czy niewłaściwe regulowanie rzek. Na szczęście tego rodzaju działania należą w znacznej mierze do praktyk, których nie podejmuje się dziś w takiej skali, jak to miało miejsce w przeszłości. Świadomość społeczna w stosunku do użytkowania wód i gospodarowania nimi, w tym świadomość projektantów, wykonawców oraz bezpośrednich zarządców dróg, wzrosła na tyle, że można mówić o zauważalnej poprawie sytuacji w tym zakresie. Poza tym Polska, jako członek Unii Europejskiej zobowiązuje się do wdrożenia działań, zmierzających do osiągnięcia do roku 2015 dobrego stanu wszystkich wód i środowiska wodnego. Celowi temu służyć będą plany gospodarowania wodami, opracowywane dla każdego obszaru dorzecza w granicach kraju oraz program wodno-środowiskowy.
Niech dzień 22 marca skłoni wszystkich do refleksji nad sposobem gospodarowania wody w domu i swoim otoczeniu. Warto się zastanowić czy nie lepiej by się żyło w miejscu pozbawionym problemu zanieczyszczenia wody.
Powrót

Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Podaj wynik: