25 KwiecieńMiędzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Pomysłodawcą Międzynarodowego Dnia Zagrożenia Hałasem jest amerykańska organizacja The Center for Hearing and Communication (dawniej Liga Niedosłyszących - League for Hard of Hearing). Jej Centrum Hałasu (Noise Center) promuje ochronę słuchu i świadomość hałasu poprzez edukację i aktywne działania.

Zagrożenie hałasem charakteryzuje się dużą powszechnością występowania i najczęściej jest pochodną wielu czynników, wśród których wymienia się nadmierną urbanizację i duże zagęszczenie tras komunikacyjnych. Problem dotyczy zwłaszcza dużych miast, gdzie na stosunkowo niedużym terenie występuje ogromna ilość źródeł wibroakustycznych. Z biegiem lat problem narastającego poziomu hałasu w miastach staje się coraz bardziej palący. Opierając się na prowadzonych pomiarach oszacowano że na działanie hałasu jest dziś narażony co trzeci mieszkaniec Polski.

Skutki oddziaływania hałasu na organizm ludzki są dosyć złożone i mają różnorodny charakter. U osób narażonych na wieloletni hałas obserwuje się częściową lub całkowitą utratę słuchu czy zaburzenia nerwowe. Obchody Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem w Polsce zapoczątkowało Towarzystwo Higieny Akustycznej. Pierwsze polskie obchody opierały się głównie na tłumaczeniu i przedruku materiałów przygotowanych z okazji tego dnia udostępnionych Ligę Niedosłyszących. Dzień ten mylnie nazywany jest Dniem Hałasu.

Powrót

Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Podaj wynik: