Scenariusz: Rozmnażanie wegetatywne roślin |
Autor: Urszula Morawska
KONSPEKT
Dział programu : Rozmnażanie się i rozwój organizmów
Temat : Rozmnażanie wegetatywne roślin
ZAKRES TREŚCI :
Rozmnażanie bezpłciowe roślin: podział, fragmentacja, kłącza, rozłogi, bulwy, cebule, sadzonki, rozmnazanie in-vitro.
Znaczenie różnych typów rozmnażania w przyrodzie i gospodarce człowieka
CELE LEKCJI:
Wiadomości:
· Wyjaśnia rolę rozmnażania wegetatywnego w zachowaniu indywidualnych cech osobników i istnienia gatunku
· Omawia sposoby rozmnażania z części roślin.
· Wyjaśnia znaczenie rozmnażania w ogrodnictwie i rolnictwie
Umiejętności podstawowe:
· Rozpoznaje i nazywa, różne organy i części roślin służące do rozmnażania bezpłciowego
· Ilustruje przykładami różne sposoby rozmnażania
· Rozwiązuje zadania wg polecenia
· Samodzielnie wykonuje sadzonkę rośliny doniczkowej
Umiejętności ponadpodstawowe:
· Rozwijanie dociekliwości poznawczej w obserwowaniu otaczającej nas przyrody
· Odnoszenie zdobytej wiedzy do praktyki
POSTAWY:
Współpraca z rówieśnikami , samodzielność
METODY :
Pogadanka, pokaz, gra dydaktyczna.
FORMY PRACY :
Indywidualna i grupowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
- Organy rozmnażania wegetatywnego roślin: bulwy, kłącza, cebule, rozłogi, sadzonki roślin doniczkowych.
- Foliogramy,
- Plansze,
- Koperty z zestawami kartek,
TOK LEKCJI :
Faza wprowadzająca :
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do poprzedniej lekcji
3. Zapisanie tematu lekcji
Faza realizacji :
1. Przedstawienie podstawowych informacji o rozmnażaniu wegetatywnym roślin, prezentacja eksponatów dla poszczególnych sposobów.
2. Pokaz wykonywania sadzonki zielnej
3. Wykonanie przez chętnego ucznia sadzonki zielnej rośliny doniczkowej.
4. Wyjaśnienie przez nauczyciela zasad gry dydaktycznej
5. Odczytanie przez 2-3 wybranych uczniów, przygotowanych zestawień
(organ - opis - przykład rośliny)
6. Omówienie ewentualnych błędów i dyskusja.
Faza podsumowująca
1. Nauczyciel pyta – Na czym polega rozmnażanie wegetatywne, jakie jest jego znaczenie oraz o poznane sposoby rozmnażania.
2. Ocena pracy i zaangażowania uczniów.
3. Zadanie pracy domowej:
Temat: Podaj kilka przykładów wykorzystania rozmnażania wegetatywnego w rolnictwie i ogrodnictwie.
Załącznik
- karta pracy – gra dydaktyczna
Głosuj | ||
Miesiąc: W tym miesiącu już głosowałeś/aś |
Rok: |
Ogólnie: |