Scenariusz: Dzieci - przyjaciele drzew. |
Autor: PP11
Temat: Dzieci - przyjaciele drzew Grupa wiekowa: 5 - latki
Cele ogólne:
- rozumienie konieczności dbania o środowisko, - rozwijanie szacunku do otaczającej nas przyrody.
Cele szczegółowe:
- dziecko zna sposoby ochrony środowiska,
- wie co niszczy przyrodę i jest dla niej szkodliwe,
- dziecko dba o środowisko
- rozszerzenie zasobu słownictwa związanego z przyrodą i jego ochroną,
- poznanie budowy drzewa,
- poznanie zagrożeń dla przyrody wynikających z działalności człowieka ,
- rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej,
- doskonalenie sprawności manualnej,
Podstawa programowa:
3.1 Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem
artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
3.3 Uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach;
5.3 Jest sprawne fizycznie lub jest sprawne w miarę swoich możliwości, jeżeli jest
dzieckiem mniej sprawnym ruchowo;
5.4 Uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w
parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
8.2 Dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża
je, pląsając lub tańcząc;
8.4 W skupieniu słucha muzyki, w tym także muzyki poważnej;
9.2 Umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form
konstrukcyjnych;
12.3 Potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt w kolejnych porach
roku; wie, w jaki sposób człowiek może je chronić i pomóc im, np. przetrwać zimę;
14.3 Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do
rysowania, wycinania i nauki pisania.
Metody:
- czynna wyrażanie siebie poprzez działanie w zabawie, tańcu, rozwiązywaniu zadań
- podająca - pogadanka, opowiadanie, opis
- oglądowa - ilustracje, pomoce do zajęć
- problemowa - gry dydaktyczne, burza mózgów
Formy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne:
- tamburyno,
- ilustracje do opowiadania „Drzewo Maciusia",
- ilustracje przedstawiające części drzewa - korzeń, pień, gałęzie, korona,
- nagranie z wolnym i szybkim utworem muzycznym,
- kartka A4 dla każdego dziecka,
- kredki pastelowe,
- farba zielona.
Przebieg zajęć:
oceny zachowania osób występujących w opowiadaniu.
3. Zabawa dydaktyczna „Budowa drzewa"
- układanie obrazków w określonej kolejności, nazywanie części drzewa.
4. Zabawa ruchowo - naśladowcza „Wesołe i smutne drzewo"
- podczas gry muzyki szybkiej, rytmicznej dzieci unoszą ręce do góry i poruszają
nimi (drzewa na wietrze) gdy muzyka zmienia się na wolną, smutną ręce (gałęzie)
opadają do ziemi.
5. Rozmowa kierowana „Jak mogę dbać o naszą ziemię?"
- swobodna rozmowa na temat ochrony środowiska i czynników, które mu zagrażają.
6. Ćwiczenie relaksacyjne „Czas odpoczynku"
- dzieci leżą na dywanie, słuchają utworu z muzyki poważnej.
7. Praca plastyczna „Drzewo"
8. Wystawa prac plastycznych, próba oceny prac przez dzieci.
Głosuj | ||
Miesiąc: W tym miesiącu już głosowałeś/aś |
Rok: |
Ogólnie: |