Scenariusz: Smocze rady na odpady.

Głos został oddany.

Autor: PP11

 

TEMAT: Smocze rady na odpady

Poziom: dzieci 5 - letnie


Cel ogólny: kształtowanie zachowań proekologicznych


Cele operacyjne:

  •   dziecko dostrzega zależność między postępowaniem człowieka a stanem czystości

w otoczeniu

  •   potrafi podać przyczyny takiego stanu rzeczy
  •   wie, jak należy dbać o środowisko przyrodnicze
  •  potrafi  prawidłowo segregować odpady
  •  rozumie, że ma osobistą odpowiedzialność za  stan środowiska

    Metody pracy:
  • podające - ilustracje, pogadanka, objaśnienia
  • problemowe - dochodzenie do samodzielnych rozwiązań
  • eksponujące - wystawa prac
  •   praktyczne - zadania do wykonania


Formy pracy:

  • jednostkowa
  • zbiorowa

Pomoce: śmieci , szarfy, plastikowe worki, płyta CD z nagraniem: „Śmieciu precz", emblematy smoków w różnych kolorach

Przebieg zajęcia:

1.„Przygody Smoka Cyryla"

teksty: Wojciech Dudziński „Ekologiczna bajka o Smoku Bazylim"

 

CZ. I

Dnia pewnego w letni ranek

Smok Bazyli wyszedł na swój ganek.

Porozglądał się dokoła

i ze strachem tak zawołał:

„Rany Smoka! Jak tu brudno!

Będzie to posprzątać trudno.

Ale nic to, wiem co zrobię

zaraz z tym poradzę sobie."

Że Bazyli dziwny stwór

Więc na plecy ubrał wór -

Do którego zbierał śmieci

Posłuchajcie zatem dzieci:

Myśli biedne to Smoczysko -

„Wokół śmieci kłębowisko!

Jak to wszystko segregować?

Gdzie dostarczać?

Jak pakować?"

cz. II

Przygotował wnet bez liku

Wiele różnych pojemników.

I powiedział:

„Ten czerwony - taki wielki

Niech on będzie na butelki - plastikowe.

Lecz wrzucajcie, bardzo proszę,

Te butelki odkręcone,

wtedy będą mogły one

być powtórnie przetopione.

W pojemniku tym bez liku

toreb, siatek i plastiku,

opakowań z serków homo,

masła soków i przetworów.

I tak z nich ktoś zrobi nowe

różne rzeczy plastikowe.

cz. III

Obok niego drugi stoi,

niechaj nikt się go nie boi,

On ma śliczny kolor nieba

Więc tam papier wrzucać trzeba.

I gazety i zeszyty, stare książki, skoroszyty.

W pojemniku tym bez liku

w zgodzie i bez żadnych krzyków

kartki, ścinki i pudełka

nawet łódki są z papierków.

Z nich w papierni po przemianie

nowy papier znów powstanie

cz.IV

Trzeci jest pomarańczowy

I do niego mądre głowy

tylko metal wyrzucają,

gdy o czystość wszyscy dbają

Tam są puszki i kapselki

i zakrętki od butelki.

Potem w hutach wielu ludzi

bardzo przy tym się natrudzi

i powstanie wiele nowych

ważnych rzeczy metalowych.

cz.V

Jeszcze jeden pojemnik mamy

I do niego szkło wrzucamy

Żeby lepiej zapamiętać

Drodzy chłopcy i dziewczęta

białe szkło i kolorowe

w pojemniku jest zielonym

I do niego wyrzucamy,

co rozbije się czasami

Szkiełka różne kolorowe,

Żółte, czarne i brązowe

Trafią stąd do huty szkła

Gdzie przetopić się je da.

I powstaną całkiem nowe

Białe szkła i kolorowe.

Teraz wiecie chyba wszystko

Natrudziło się Smoczysko,

aby dbać o środowisko.

Tak więc dbajmy Przyjaciele

O Świat dookoła nas!

Smok Bazyli pozdrawia Was!

 

2. Rozmowa kierowana dotycząca treści utworu.

                                                                                                                          

3. Zabawa ruchowa przy piosence pt. „Śmieciu precz"- Wesoła szkoła kl. I. cz.3

Dzieci podzielone według koloru szarf. Jedno z dzieci w każdej grupie kolorystycznej otrzymuje duży worek na śmieci - kontener. Pozostałe dzieci  w swych zespołach  podczas trwania utworu zbierają z rozsypanych na dywanie śmieci według tego co do danego koloru pasuje tzn. do zielonego - papier, pomarańczowego - puszki, itd.

4. Wyjaśnienie pojęcia: śmieć oraz recykling.

Na początku pytamy dzieci: Co to jest śmieć? Gdzie jest go najwięcej.? W jaki sposób powstaje? Wyjaśniamy także, że nawet bardzo lubiana zabawka z czasem też staje się śmieciem.

  Angielskie słowo „recykling" oznacza

przetwarzanie odpadów, czyli „zrobić coś nowego- ze starego".

Śmieci to odpady, powstające wszędzie tam, gdzie są ludzie, którzy coś produkują, albo

po prostu mieszkają. Jeśli myślicie, że rzucenie papierka, to nic takiego - wyobraźcie

sobie co by było, gdyby pomyślało tak prawie 39 milionów Polaków. Nie tońmy w górze

śmieci, którą sami usypujemy!

5.Zabawa „Ze Smokiem segregujemy śmieci ".

Dzieci widzą na dywanie smoki w różnych kolorach. Kolory odpowiadają barwom pojemników na śmieci. Pod każdym smokiem widnieje napis: PAPIER, SZKŁO, .... Dzieci odczytują zapis globalnie.  W sali wystawione są oznakowane pojemniki: żółty, niebieski, zielony ,itd.  Zadaniem dzieci jest dopasowanie smoka  do odpowiedniego pojemnika i ustawienie obok nich tych worków, które zostały zapełnione podczas zabawy ruchowej. Każda grupa sprawdza, czy dokonała trafnego wyboru.

 6. Zabawa „Zgaduj-zgadula"

 Wszystkie te rzeczy można wykorzystać do zabawy, wykonania czegoś ciekawego itp. Zabawa (rozpoznawanie zmysłem dotyku odpadów mając opaskę na oczach):

  • woreczki foliowe,
  • pojemniki po jogurtach,
  • pudełka od zapałek,
  • gazety,
  • puszki,
  • małe plastikowe butelki,
  • szklane słoiczki.

7. Grzechotki

Odpady również możemy wykorzystać w inny sposób np. do wykonania instrumentów (grzechotek). Pokazuje gotową już grzechotkę oraz omawia po kolei sposób wykonania.

Głosuj
Miesiąc:
Rok:
Ogólnie:
Już głosowałeś/aś na ten projekt
Copyright © 2009 PTH Technika