Scenariusz: ZABAWY BADAWCZE Z DYNIĄ |
Autor: Marzanna Joniec
CELE:
• inspirowanie zainteresowań poznawczych dziecka
• rozwijanie myślenia dzieci
• doskonalenie umiejętności formułowania wniosków po przeprowadzeniu doświadczenia
• wdrażanie do współdziałania w zespole
CELE OPERACYJNE:
• przeprowadza proste obserwacje i doświadczenia
• wnioskuje i uogólnia na podstawie analizy wyników wykonanych zadańWykonuje polecone zadania
METODY PRACY:· pogadanka, pokaz, działania praktyczne, doświadczenie FORMY PRACY:
- z całą grupą przedszkolną , w zespołach reprezentanci z poszczególnych grup,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: · zaproszenia, magnetofon, różne rodzaje dyni, pestki dyni i słonecznika, , ilustracje, balony, bańki mydlane, butelki, sól, dzbanki z wodą, kartki papieru, bączki, zapałki,
PRZEBIEG ZAJĘCIA:1. Wizytówki dla poszczególnych grup wiekowych. Dzieci otrzymują bilet zbiorowy -wizytówkę grupy. Nauczyciel umieszcza ja na tablicy punktowej2. Powitanie, zapoznanie dzieci z celem spotkania3. Nauka zaklęcia pomagającego odszyfrować treść tajemniczego listu4. Atrament sympatyczny - napisany mlekiem Czary- mary, abi- pis - Niech pani rozszyfruje list
- ŚWIETO DYNI- - Rozpoznaj dynię- z zamkniętymi oczami rozpoznaje kształt dyni, jej wielkość., powierzchnię i opisze ją – zmysł dotyku
- Konkurencja „Która większa” ustawi dynie w kolejności rosnące
- Zabawa ruchowa „ Dyniowe piłeczki” w formie opowieści ruchowej nauczycielki
8. Przeznaczenie dyni- ilustracje pieczywo, ciasteczka, dżemy, przetwory, potrawy - Wygląd dyni od środka- nauczycielka przepoławia dynię dotykanie wąchanie, opisywanie
- Konkurencja Kto więcej?” który zespół wydrąży jak najwięcej pestek z dyni
- Zabawa badawcza – „Pestki w wodzie” - a czy ktoś słyszał o Morzu Martwym? Nie. To jest morze w którym jest tak dużo soli, że nic
w nim nie może żyć, a ludzie pływają w nim bez żadnego wysiłku unosząc się na wodzie i czytają gazety. Czy my możemy zrobić sobie takie małe morze martwe? Co będzie nam potrzebne? - Zabawa badawcza – „Balon i pestki dyni” pocierając wytworzyli zjawisko pola elektromagnetycznego i balon przyciągał
- Konkurencja Ziarno do ziarnka – wybrane dzieci sortują na czas pestki dyni i słonecznika
- Zabawa ruchowa „Rośnij dynio” Rośnij dynio pomalutku, rośnij dynio po cichutku , słońce grzeje, wietrzyk głaszcze, nasza dynia
w ręce klaszcze” - Konkurencja „Karmienie wróbelka „-Zabawa rozwijająca zmysł słuchu Zadaniem dziecka – wróbelka jest dotarcie do osoby
z pojemnikiem ziarenek na podstawie odgłosów wydawanych przez potrząsany pojemnik. - Konkurencja Ile razy? Rzucanie pestek na tacę – dzieci
z zamkniętymi oczami przeliczają - Konkurencja Czarodziejski woreczek – przeliczy ile pestek dyni znajduje się w woreczku
- Zabawa badawcza „ Dyniowy bączek” nie widać kolorów,
bo wszystkie się zlały -to zjawisko zlewania barw. - Konkurencja „Bańki mydlane” – która największa?”
- Podsumowanie wyników rozdanie dyplomów i upominków
Głosuj |
Miesiąc:
|
Rok:
|
Ogólnie:
|