Scenariusz: ZABAWY BADAWCZE Z DYNIĄ

Głos został oddany.

Autor: Marzanna Joniec

CELE:
• inspirowanie zainteresowań poznawczych dziecka
• rozwijanie myślenia dzieci
• doskonalenie umiejętności formułowania wniosków po przeprowadzeniu doświadczenia
• wdrażanie do współdziałania w zespole

CELE OPERACYJNE:
• przeprowadza proste obserwacje i doświadczenia
• wnioskuje i uogólnia na podstawie analizy wyników wykonanych zadań
Wykonuje polecone zadania
 
METODY PRACY:
·        pogadanka, pokaz, działania praktyczne, doświadczenie FORMY PRACY:
- z całą grupą przedszkolną , w zespołach reprezentanci z poszczególnych grup, 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

·        zaproszenia, magnetofon, różne rodzaje dyni, pestki dyni i słonecznika,  ,   ilustracje,  balony, bańki mydlane, butelki,   sól,   dzbanki z wodą, kartki papieru, bączki,   zapałki,

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA:1.      Wizytówki dla poszczególnych grup wiekowych. Dzieci otrzymują  bilet zbiorowy  -wizytówkę grupy. Nauczyciel umieszcza ja na tablicy punktowej2.      Powitanie, zapoznanie dzieci     z celem spotkania3.      Nauka zaklęcia pomagającego odszyfrować treść  tajemniczego listu4.      Atrament sympatyczny - napisany mlekiem

     Czary- mary, abi-  pis   - Niech   pani  rozszyfruje list

- ŚWIETO DYNI-
  1. Rozpoznaj   dynię- z zamkniętymi oczami rozpoznaje kształt  dyni, jej wielkość.,  powierzchnię i opisze ją – zmysł dotyku
  2.  KonkurencjaKtóra większa”  ustawi dynie w kolejności rosnące
  3. Zabawa ruchowa „ Dyniowe piłeczki” w formie opowieści ruchowej nauczycielki
8.      Przeznaczenie dyni- ilustracje pieczywo, ciasteczka, dżemy, przetwory, potrawy
  1. Wygląd dyni od środka- nauczycielka przepoławia  dynię dotykanie wąchanie, opisywanie
  2. Konkurencja   Kto więcej?”   który  zespół wydrąży    jak najwięcej pestek z dyni
  3. Zabawa badawcza – „Pestki w wodzie” - a czy ktoś słyszał o Morzu Martwym? Nie. To jest morze w którym jest tak dużo soli, że nic
    w nim nie może żyć, a ludzie pływają w nim bez żadnego wysiłku unosząc się na wodzie i czytają gazety. Czy my możemy zrobić sobie takie małe morze martwe? Co będzie nam potrzebne?
  4. Zabawa badawcza – „Balon i pestki dyni”  pocierając wytworzyli zjawisko pola elektromagnetycznego i balon przyciągał
  5. Konkurencja   Ziarno do ziarnka – wybrane dzieci sortują na czas pestki dyni i słonecznika
  6. Zabawa ruchowa „Rośnij dynio” Rośnij dynio pomalutku, rośnij dynio po cichutku , słońce grzeje, wietrzyk głaszcze, nasza dynia
    w ręce klaszcze”
  7. Konkurencja  Karmienie wróbelka „-Zabawa rozwijająca zmysł słuchu  Zadaniem dziecka – wróbelka jest dotarcie do osoby
    z pojemnikiem ziarenek na podstawie odgłosów wydawanych przez potrząsany pojemnik.
  8. Konkurencja  Ile razy?  Rzucanie pestek na tacę – dzieci
    z zamkniętymi oczami przeliczają
  9. Konkurencja Czarodziejski woreczek – przeliczy ile pestek dyni znajduje się w woreczku
  10. Zabawa badawcza „ Dyniowy bączek” nie widać kolorów,
    bo wszystkie się zlały -to zjawisko zlewania barw.
  11. Konkurencja „Bańki mydlane” – która największa?”
  12. Podsumowanie wyników rozdanie dyplomów i upominków
 
Głosuj
Miesiąc:
W tym miesiącu już głosowałeś/aś
Rok:
Ogólnie:
Copyright © 2009 PTH Technika