Scenariusz: Uwaga na żaby !

Głos został oddany.

Autor: E. O

Zajęcia przeznaczone dla uczniów kształcenia zintegrowanego.

Główny cel : ochrona płazów, a przede wszystkim żab przed zagładą,

- poznanie najpopularniejszych gatunków płazów żyjących w Polsce ,

- poznanie  cyklu rozwojowego żaby oraz warunków potrzebnych do rozwoju płazów,

- wdrażanie do szukania racjonalnych sposobów ochrony żab

Pomoce dydaktyczne : ilustracje  płazów :żab, ropuch, karty z cyklem rozwojowym żaby, krzyżówka

Uczniowie oglądają ilustracje płazów , nazywają je, opisują ich wygląd. 

Nauczyciel opowiada o warunkach w jakich żyją płazy o ich zapotrzebowaniu na wodę, w szczególności podczas składania jaj, dzieci poznają cały cykl rozwojowy żaby od złożonego skrzeku, aż po dorosłego osobnika, oglądają ten cykl n a kolorowych kartach.

Następnie uczniowie wymieniają  miejsca w których najczęściej widziały żaby,  nauczyciel przypomina o tych płazach rozjechanych na drodze, dzieci wspolnie zastanawiają się dlaczego tak  się dzieje i co można zrobić aby uratować żaby ginące pod kołami samochodów ?  Postanawiają wykonać duży znak i ustawić go przy drodze , obok szkoły, gdyz w pobliżu znajduje się wiejski staw pełen żab. Na znaku będzie namalowana duża, zielona żaba i czarny napis Uwaga Na Żaby. Znak zostanie wykonany na  zajęciach, następnego dnia gdy zostaną przygotowane wszystkie potrzebne przybory i materiały. Potem uczniowie otrzymują do rozwiązania krótką krzyżówkę,której hasło brzmi : żaba.

Na zakończenie otrzymują  sylwetę żaby do pokolorowania, prace ozdobią klasową gazetkę. Po zakończeniu prac uczniowie z nauczycielem wychodzą na spacer w stronę  pobliskiego, wiejskiego stawu w celu obserwacji płazów.

Głosuj
Miesiąc:
W tym miesiącu już głosowałeś/aś
Rok:
Ogólnie:
Copyright © 2009 PTH Technika