Projekt: Życiodajne jony z lasu.
Głos został oddany.
Projekt realizowany przez: SP w Mostowie
Nazwa Życiodajne jony z lasu.
   Województwo: mazowieckie
   Powiat: łosicki
   Gmina: Huszlew
   Miasto: Mostów
Opis

ŻYCIODAJNE  JONY  Z  LASU - rozważania i dyskusje  z uczniami klasy VI na temat jonów pozytywnych i negatywnych.

Nauczyciel :

 Ostatnio wpadł mi w ręce artykuł na temat życiodajnych jonów, zaciekawił mnie sam jego tytuł, więc postanowiłem go przeczytać i wzbogacić swój zasób wiadomości z tej dziedziny, bo tak szczerze mówiąc to wcale na ten temat dużo nie wiedziałem.

         Organizmy żywe w procesie rozwoju na ziemskim globie, w otoczeniu roślinności, zwłaszcza lasów, przyzwyczaiły się do ściśle określonego składu atmosfery.

Przyroda rozwijając procesy biologiczne, korzystała z jonów. Do normalnego funkcjonowania zdrowych organizmów konieczna jest nie tylko pewna ilość jonów, ale musi być również zachowana ich równowaga. A obecnie ich równowaga została poważnie zakłócona przez emisję gazów, pyłów i pary. Im większe zanieczyszczenie atmosfery, tym poważniej zostaje zachwiana równowaga między jonami dodatnimi, a ujemnymi na korzyść tych pierwszych, uznawanych za szkodliwe. Ja zawsze myślałem odwrotnie, że to te dodatnie korzystnie wpływają na mój organizm, a ujemne są złe.

         Środowiskiem, z którym jesteśmy w stałym i najpełniejszym kontakcie, jest bez wątpienia atmosfera. To właśnie z nią łączymy się poprzez wielometrową powierzchnię pęcherzyków płucnych. Oprócz fizykochemicznej wymiany gazowej również ważna jest wymiana elektryczna. Cząsteczki powietrza mogą występować w postaci obojętnej pod względem elektrycznym, mogą być naelektryzowane, albo pojawiać się w formie jonów.

 

 

Właśnie jony powietrza, określane mianem aerojonów mają ogromny wpływ na procesy biologiczne, na zachowania ludzi i zwierząt, ich samopoczucie, stan zdrowia, sprawność psychiczną i fizyczną. Las szczególnie iglasty, jest środowiskiem silnie zjonizowanym, oczywiście korzystnie

dla nas i naszego zdrowia.

Jony dodatnie rozdrażniają, wywołują bóle głowy, podwyższają poziom serotoniny – hormonu stresu.

Z kolei uznawane za dobroczynne jony ujemne, których bardzo dużo bywa w lasach, uspokajają, zmniejszają napięcie, wzmacniają odporność, sprzyjają zachowaniu młodości, orzeźwiają psychikę, obniżają poziom cukru i wykonują wiele innych, korzystnie wpływających

na nasze zdrowie czynności.

Dlatego warto, a nawet trzeba jonizować się i to najlepiej w lesie, w otoczeniu przyrody. A jeszcze lepiej żeby był to las iglasty i jak  najdalej odsunięty od miasta.

Jeżeli myślimy czy mówimy o zdrowiu, o korzystnych wpływach roślin lub drzew na organizmy żywe, to nie sposób nie wspomnieć o lesie. Jeżeli chcemy obserwować piękno natury, to najlepiej w lesie, bo tam jest najpiękniej .  

A dlaczego najwięcej różnorodnych ssaków, ptaków, gadów,  płazów, owadów czy pająków żyje w lesie?

Bo las stwarza im najlepsze warunki do rozwoju, do życia.

 Tu mają zapewniony byt dzięki piętrowej budowie lasu i czyste, zdrowe powietrze do oddychania, i oczywiście jony ujemne.

Pytanie do uczniów - Jakie jest wasze zdanie na ten temat ?

Tanie wydruki

Komentarze i opinie

Brak komentarzy i opinii na ten temat. Bądź pierwszy.

Zdjęcia

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych zdjęć.

Filmy

Do projektu nie dodano jeszcze żadnych filmów.

Projekt został dodany: 26-06-2010, liczba wyświetleń: 4728

Głosuj
Miesiąc:
W tym miesiącu już głosowałeś/aś
Rok:
W tym roku już głosowałeś/aś
Ogólnie:
Copyright © 2009 PTH Technika